Planai – Hochwurzen

Teren narciarski Planai

Planai_stok

Narciarstwo na Planai – krótkie zestawienie:

+ Plusy

 • Najlepszy snowpark w okolicy
 • Duży, piętrowy parking w Schladming
 • Stacja gondoli w centrum miasta
 • Szeroki, stromy zjazd do doliny

Minusy

 • Wąskie nartostrady w górnych partach zbocza
 • Mała ilość restauracji na stoku
 • Poranne kolejki przy dolnej stacji gondoli w głównym sezonie

 

Warto pamiętać: Planai jest terenem narciarskim położonym bezpośrednio w Schladming.

Schladming_stokNartostrady są ratrakowane każdego dnia od godziny 17:00, aby następnego dnia zapewnić narciarzom doskonałe warunki narciarskie. Na zboczach Planai w ostatnich latach mocno rozbudowano infrastrukturę narciarską, do której należy miedzy innymi wielki parking podziemny. Z parkingu kierujemy się najkrótszą możliwą drogą wprost do gondoli. 8-miejscowa szybka gondola w drodze na szczyt zatrzymuje się mniej więcej w połowie góry na tzw. Mittelstation (stacji pośredniej), która dzieli Planai na 2 części. Ze względu na trudność z utrzymaniem odpowiedniej pokrywy śnieżnej, dolna część nie jest czynna jesienią i późną wiosną.

Stoki w okolicy Planai 5Planai można geograficznie podzielić na stoki północne  – to te skierowane w stronę Schladming i stoki południowe – prowadzące do doliny za szczytem. Nartostrady na południowych zboczach są krótsze i mniej strome, także wybierane są głównie przez rodziny z dziećmi i początkujących. Dla dzieci zbudowano tu prawdziwy bajkowy świat a dla tych zupełnie najmniejszych narciarzy ruchomy dywan. Nie oznacza to natomiast wcale, że południe jest nudne… wręcz przeciwnie. Na południowych zboczach został z ogromnym nakładem finansowym wybudowany wielki funpark, który przyciąga narciarzy i snowboardzistów z całej okolicy. Rzeczywiście, w okolicy Schladming nie znajdziemy lepiej wyposażonego pod kątem narciarstwa freestyl’owego funparku. Snowpark podzielony jest według trudności na 4 części co bardzo ułatwia naukę skoków i trików na przeszkodach do funride i w dodatku jest ważnym elementem bezpieczeństwa. Małym minusem snowparku jest nieco ograniczona pojemność 2 wyciągów, które działają bezpośrednio przy snowparku.

Planai FunparkZbocza północne Planai “pochłaniają” zdecydowaną większość narciarzy. Nartostrad jest tu więcej i są znacznie dłuższe. Ze szczytu Planai można zjechać aż na sam dół – do doliny i miasteczka Schladming. Górna i dolna stacja gondoli posiadają toalety i zamykane szafki/skrzynki, w których można zamknąć rzeczy wartościowe.

planai-hochwurzen_ski mapa

Sezon 2017/2018 – godziny otwarcia

Góra Rozpoczęcie sezonu Koniec sezonu Godziny otwarcia
Planai 10/11/2017 08/04/ 2018 08:15 – 16:15
Hochwurzen W zależności od warunków śniegowych 08/04/ 2018 08:45 – 16:15
Hochwurzen wieczór 25/12/2017 24/3/2018 19:00 – 23:00 (Trasa Nr 33 i sanki)

 

Teren narciarski Hochwurzen

 Narciarstwo na Hochwurzen  – krótkie zestawienie:

+ Plusy

 • Jazda nocna
 • Tor saneczkarski
 • Spora ilość restauracji przy stoku
 • Szerokie nartostrady w dolnej części
 • Kolejka linowa z podgrzewanymi siedzeniami (Sun Jet)

Minusy

 • Mało czarnych nartostrad
 • Wąskie nartostrady w górnym odcinku
 • Zjazd do doliny

Wyratrakowana trasa 5

Teren narciarski Hochwurzen można podzielić na 2 części. Górne stoki porównywalne są ze stokami czerwonymi na Planai oraz Reiteralm i  wykorzystywane przez większość narciarzy. W dolnej części zbocza przechodzą w bardzo łagodne i szerokie stoki, które nawet trochę przypominają płaskowyż w Ramsau. Tutaj jeżdżą przede wszystkim narciarze początkujący.

Tor saneczkowy na Hochwurzen

Sanki na HochwurzenJeden z najdłuższych naturalnych torów saneczkowy w Alpach prowadzi z góry Hochwurzen do Schladming i mierzy aż 7-kilometrów. Czynny jest na ogół w godzinach zabawy, to znaczy oprócz dnia również w nocy. Posiadając karnet dla regionu Ski Amade możemy korzystać ze stoku i gondoli w cenie karnetu. Ci, którzy nie posiadają karnetów mogą wykupić bilety godzinne lub dzienne. W godzinach wieczornych konieczne jest wykupienie specjalnego biletu wieczornego, który dotyczy również gości z ważnym karnetem narciarskim na Planai & Hochwurzen (obowiązuje natomiast 20% zniżki).

Sanki można wypożyczyć bezpośrednio na miejscu. Start znajduje się na samym szczycie Hochwurzen. Kierując się symbolem sankarza bezpośrednio z gondoli dotrzemy aż do toru.

Uwaga! Od godziny 23:00 na torze gaśnie oświetlenie i trasa jest zamknięta.

Advertisements